Рэквізіты школы

Поўная назва на беларускай мове: Дзяржаўная ўстанова адукацыі “Сярэдняя школа № 7 г. Кобрына”

Скарочаная назва на беларускай мове:  Сярэдняя школа № 7 г. Кобрына

Адрас:  вул.Дзяржынскага, 55, 225301, г.Кобрын Бресцская вобл., тэл.:2-18-74, факс 3-04-73

Спецрахунак

АСБ “Беларусбанк”, ф-л 113

г.Кобрын, вул.Суворова, 27

Аддзел па адукацыі Кобрынскага РВК

р/рахунак BY45AKBB36320023900151100000 код AKBBBY21113

УНН   200043145

Мэта: фарміраванне асобы, гатовай да пастаяннага развіцця, здольнай адаптавацца да ўмоў хуткага развіцця грамадства і аказваць пазітыўны ўплыў на яго ўдасканаленне.

Задачы:

1. Фарміраванне ў вучняў адказных адносін да працы, развіццё пазнавальных інтарэсаў і імкнення да свядомага выбару жыццёвага шляху праз ўкараненне вучэбнай і пазакласнай дзейнасці.

2. Прафілізацыя навучання.

3. Актывізацыі пошукава-даследчай дзейнасці навучэнцаў.

4. Далейшае фарміраванне асноў фізічнай культуры, выхаванне патрэб у здаровым ладзе жыцця.

5. Актывізацыя ўдзелу бацькоў у выхаваўчым працэсе школы, пашырэнне знешніх сувязяў школы для вырашэння праблем выхавання.

Умацаванне матэрыяльна-тэхнічнай базы школы праз прыцягненне сродкаў пазабюджэтнай дзейнасці, спонсарскай дапамогі.

Гісторыя і традыцыі

У 70-я XX стагоддзя заводы і фабрыкі Кобрына квітнелі, і ім былі неабходныя працоўныя рукі. У гэты перыяд горад папаўняўся новымі жыхарамі, разрастаўся. Новабудоўлі хутка запоўнілі абодва бакі Владаўскай шашы.

Шэсць сярэдніх навучальных устаноў, якія працавалі ў той час, не маглі змясціць усіх дзяцей, таму ў 1979 годзе была пабудавана яшчэ адна школа. 1 снежня 940 навучэнцаў пераступілі яе парог і 44 педагога прыступілі да сваіх абавязкаў.

Дырэктарам стаў Васіль Паўлавіч Бадза. На працягу 20-ці гадоў Васіль Паўлавіч быў нязменным кіраўніком дружнага і згуртаваная калектыву, які імкнуўся падтрымліваць вучэбна-выхаваўчы працэс на належным узроўні.

Добраўпарадкаванне будынка і навакольнай яго тэрыторыі мела немалаважную ролю. З'явілася традыцыя: выпускнікі саджалі дрэвы або кусты на прышкольным участку.

У школе былі і свае адметнасці.

Актавая зала часта ператваралася ў кінатэатр «Школьнік», у якім не толькі дэманстравалі дакументальныя і мастацкія фільмы, але і праводзілі сустрэчы з вядомымі акцёрамі.

З 1979 па 1985 год у школе працавала ўзорна-паказальная Ленінская зала. З пачаткам перабудовы на яго месцы быў створаны Ваенна-гістарычны музей.

Прайшоў час - і шмат што змянілася.

Пасля Васіля Паўлавіча ў школе змянілася некалькі кіраўнікоў: Ігнацюк Ніна Якаўлеўна, Знахарчук Васіль Міхайлавіч.

З 2008 года і па 2019 год дырэктарам школы з'яўляўся Воран ​​Андрэй Аляксеевіч.

З красавіка 2019 года школай кіруе Жыгар Святлана Дзмітрыеўна.

У 2006 годзе будынак адрамантавалі. Будаўнікі падарылі школе новы выгляд. Шмат намаганняў для стварэння утульнасці, камфорту і прыгажосці прыклалі і самі настаўнікі.

Прайдзіцеся па школе, і вы ўбачыце сапраўдны храм навукі: прасторныя холы і калідоры, абсталяваную спартыўную залу, утульныя кабінеты, музей «Скарбы роднага краю».

Нашы настаўнікі імкнуцца ісці ў нагу з часам. Яны чула рэагуюць на змяненні ў адукацыйнай сістэме, вывучаюць метадычныя навінкі.

Вынікам плённай працы некаторых настаўнікаў з'яўляюцца перамогі ў розных конкурсах метадычнага характару, выступленне ў перыядычных выданнях (Соўпель С.М., Чахомаў А.Д. апублікавалі свае матэрыялы ў «Настаўнiцкай газеце») Настаўнік англійскай мовы Шалягейка Т.П. і настаўнік хіміі Чахомаў А.Д. прынялі ўдзел у раённым конкурсе «Настаўнік года». Андрэй Дзмітрыевіч заняў трэцяе месца.

Сведчанне эфектыўнасці адукацыйнага працэсу - пастаянныя перамогі вучняў школы на прадметных алімпіядах, у навукова-практычных канферэнцыях, у рэспубліканскім конкурсе «Жыву ў Беларусi i тым ганаруся", высокі працэнт выпускнікоў паступае ў ВНУ.

Прошчуровіч Юлія, вучаніца 11 класа, стала пераможцай конкурсу «Вучань года» 2008.

Касцючук Андрэй у 2012 годзе атрымаў тытул «Містэр Кобрын».

Самае цікавае жыццё ў школе пачынаецца пасля званка. Гурткі, клубы і секцыі, якія працуюць у нашай школе, дапамагаюць раскрыць самыя разнастайныя таленты і здольнасці вучняў.

Традыцыйнымі мерапрыемствамі ў школе сталі тэматычныя выставы, удзел у якіх можа прыняць кожны, спартыўныя мерапрыемствы, якія сталі любімымі сярод настаўнікаў фізкультуры, вучняў і іх бацькоў, тэматычныя прэс-канферэнцыі, якія спрыяюць пашырэнню кругагляду вучняў, дзень настаўніка, вечар сустрэчы з выпускнікамі.