ПАЛАЖЭННЕ аб народным комплексным (літаратурна-краязнаўчым) музеі “Скарбы роднага краю” дзяржаўнай установы адукацыі “Сярэдняя школа №7 г. Кобрына”

Графік экскурсій у музеі “Скарбы роднага краю” 2023-2024 навучальны год

План работы народнага літаратурна-краязнаўчага музея “Скарбы роднага краю” на 2023/2024 навучальны год

Канцэпцыя развіцця народнага літаратурна-краязнаўчага музея ДУА «Сярэдняя школа №7 г. Кобрына»

Савет музея на 2022-2023 навучальны год

Прэзентацыя работы музея "Скарбы роднага краю"

Добры дзень!

Вас вітае народны літаратурна-краязнаўчы музей “Скарбы роднага краю”. У нашым музеі сабраны не срэбра і золата, не каштоўныя камяні, а духоўныя і культурныя каштоўнасці беларускага народа.

Наш музей – куточак беларускасці, месца, дзе гучыць беларуская мова, жыве беларуская песня і зберагаюцца беларускія народныя традыцыі.

Нездарма дэвізам работы музея з’яўляюцца словы Анатоля Кудласевіча:

Не цяжка ўбачыць роду карані,

Бо чалавек трымаецца асновай

За глебу продкаў. Божа, барані

Забыцца нам, адкуль мы родам...

Музей адкрыты ў 2004 годзе на падставе загаду № 181 ад 30.08.2004.

Пастановай Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь ад 15.07.2019 года № 33 музею прысвоены статус “народны”.

Агульная плошча музея складае 83,1 м2.

Ля вытокаў музея стаялі настаўнікі нашай школы: Сіманава Ірына Эдуардаўна, Папроцкая Галіна Васільеўна, Чысцік Святлана Аляксандраўна. З 2015 года кіраўніком музея з’яўляецца Мех Наталля Аляксандраўна.

Асноўны фонд налічвае 865 прадметаў, навукова-дапаможны – 279 прадметаў. Усяго – 1144 прадмета.

Экспазіцыя музея ўвесь час папаўняецца новымі экспанатамі, арганізоўваюцца часовыя выставы.

Да самых каштоўных экспанатаў музея адносяцца ложак драўляны, стол з разнымі ножкамі, тканыя посцілкі, ступа з таўкачом, калаўрот, ручнікі тканыя, ручнікі вышываныя, куфар каляровы, кросны, жорны, мужчынскае і жаночае адзенне, гліняны посуд, шкляная мухалоўка.

За апошнія 3 гады музей наведалі 7029 чалавек.

Экспазіцыйная дзейнасць музея:

• Літаратурная Берасцейшчына

• Літаратурная Кобрыншчына

• Кобрыншчына ў лёсе паэтаў

• Мы кабрынчане

• Юбіляры года

• Літаратурныя сустрэчы

• Падарункі музею ад аўтараў кніг

• Батлейка

• Беларуская народная лялька

• Вырабы з саломкі

• Разьба па дрэве

• Беларускі нацыянальны касцюм

• Што ў полі вырасла

• Прылады для апрацоўкі ільну

• Мова сімвалаў беларускага ручніка

• Посцілкі

• Памятны вясельны фотаздымак

• Вышываныя дарожкі

• Вышываныя карціны

• Збаны ды глякі – посуд такі

• Куток пчаляра

Асноўнымі накірункамі дзейнасці музея з’яўляюцца:

камплектаванне і ўлік музейных фондаў;

арганізацыя пошукава-даследчай дзейнасці з мэтай усебаковага вывучэння гісторыі, культуры і прыроды свайго рэгіёна;

арганізацыя культурна-асветніцкай і грамадска-карыснай дзейнасці сярод удзельнікаў адукацыйнага працэсу і грамадскасці;

выкарыстанне фондаў музея ў адукацыйным працэсе.

Музей мае вялікі адукацыйны і выхаваўчы патэнцыял для выхаванцаў дзіцячых садкоў, навучэнцаў і дарослых. Мэта работы музея – выхаванне любові да роднага краю, роднай мовы праз вывучэнне традыцый і звычаяў нашых продкаў, знаёмства з сучаснымі паэтамі і пісьменнікамі-землякамі.

У пазакласнай рабоце матэрыялы музея выкарыстоўваюцца пры падрыхтоўцы юных экскурсаводаў, лектарскіх груп, распрацоўцы тэматыкі масавых мерапрыемстваў, напісанні навукова-даследчых работ.

У рабоце музея шырока выкарыстоўваюцца інфармацыйныя тэхналогіі, што дазваляе актывізаваць даследчую і пазнавальную дзейнасць навучэнцаў. Прымяняюцца аўдыёвізуальныя і камп’ютарныя сродкі, мультымедыйныя прэзентацыі, створана віртуальная экскурсія па музеі, сфарміраваны электронны каталог музейных прадметаў. З 12014 года выпускаюцца інфамацыйныя буклеты пра дзейнасць музея.

На базе музея праводзяцца літаратурныя сустрэчы, семінары, дні роднай мовы, конкурс “Жывая класіка”, майстар-класы па вырабе народных лялек, батлеечныя спектаклі, квэст-экскурсіі, тэатралізаваныя экскурсіі, экскурсіі «майстар-клас», музейныя святы.

Работай музея кіруе Савет музея.

Пры музеі працуюць аб’яднанні па інтарэсах:

• Юны экскурсавод (кіраўнік Хведасюк Л.С);

• Батлейка (кіраўнік Чалюк А.П.);

• Краязнаўча-патрыятычны клуб “Спадчына” (кіраўнік Алейнік Г.М.).

Узнагароды:

Дыплом рэспубліканскага фестывалю-конкурсу праектаў навучэнцаў “Нашчадкі традыцый” калектыву навучэнцаў аб’яднання па інтарэсах “Батлейка”, намінацыя “Сучаснасць і традыцыі: беларуская батлейка”, 2019

Дыплом IIIступені Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь Мех Н.А. за ўдзел у рэспубліканскім конкурсе этнаграфічных музеяў у намінацыі “Лепшы этнаграфічны музей” у рамках акцыі “Я гэты край Радзімаю заву”, 2021

Дыплом VI рэспубліканскага агляду-конкурсу “Здравствуй, мир!” Курышка Мікіта, 2021

У музеі распрацаваны экскурсіі, на якія запрашаем усіх жадаючых.

Кіраўнік музея Мех Наталля Аляксандраўна,

тэлефон +375-29-826-41-56

Аглядавая экскурсія

Беларуская народная лялька